Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obeležava se 25. novembra u znak sećanja na 25. novembar 1960. godine kada su u Dominikanskoj republici brutalno ubijene sestre Patrija, Minerva i Marija Tereza Mirabel, zbog svojih revolucionarnih aktivnosti i borbe za demokratiju. Ujedinjene Nacije su 1999. godine rezolucijom službeno potvrdile 25. novembar kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Najčešće nasilje na ženama vrše partneri (sadašnji i bivši) ali i očevi, braća, sinovi itd. Statistika u Srbiji prikazuje nam sumornu realnost.
- Svake godine u Srbiji nastrada između 30-40 žena, kao posledica nasilja u porodici, a za jednu deceniju u Srbiji je ubijeno više od 320 žena, a više od 400 dece je ostalo bez svojih majki.
- Oko 85% žena u Srbiji smatra da je nasilje nad ženama učestala i normalna pojava, čak 29% žena misli da je nasilje u porodici privatna stvar koja treba da se rešava u četiri zida, u okviru porodice.
- Četvrtina žena u Srbiji nije adekvatno informisana i ne zna šta treba da radi u slučaju nasilja.
Nasilje nad ženama je fenomen koji zahteva sistemski angažman celog društva i zato je važno pričati o ovom problemu javno. U Srbiji od 2002. godine po Krivičnom zakonu, nasilje u porodici tretira kao društveno i državno pitanje, a ne kao lična stvar člana porodice.
Građanski centar Srbije snažno ohrabruje žene da prijavljuju nasilje, a institucije da pravovremeno i adekvatno deluju na sve vidove nasilja nad ženama.
Nije sramota biti zlostavljan, sramota je ako Vam neko kaže da ste to zaslužili.
Prati još vesti