Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava se od 3. decembra 1992. godine, a sve sa ciljem da se i osobama sa invaliditetom omogući jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u upravljanju društvom u kome žive. Osobe sa invalidetom često su diskriminisane, a ta diskriminacija je kako društvena, tako i sistemska. Osobe sa invaliditetom imaju problem sa obrazovanjem, zaposlenjem, primanjem zdravstvenih usluga itd.
Što se tiče zdravstvenih usluga, potrebne su inicijative za promociju zdravlja u zajednici za osobe sa invaliditetom, kolektivni napori koji bi mogli da obogate živote osoba sa invaliditetom, kao što su npr. proširenje usluga u centrima za rekreaciju, promocija dobre zdravstvene prakse za osobe sa invaliditetom, osnaživanje osoba sa invaliditetom da preuzmu kontrolu nad sopstvenim zdravljem.
U Republici Srbiji, Strategijom unapređenja položaja osoba sa invaliditetom za period od 2020. do 2024. godine predviđen je bio niz mera i aktivnosti čija bi realizacija doprinela ostvarenju tri posebno istaknuta cilja: povećanoj društvenoj inkluziji osoba sa invaliditetom, obezbeđenju uživanja prava osoba sa invaliditetom na poslovnu sposobnost i porodični život na ravnopravnoj osnovi sa drugima i efikasnoj zaštiti od diskriminacije, nasilja i zlostavljanja, i sistemskom uvođenju perspektive invaliditeta u donošenje, sprovođenje i praćenje javnih politika.
Na osnovu procena Evropske agencije za rekonstrukciju, u Republici Srbiji živi između 700.000 i 800.000 osoba sa invaliditetom, što je i prosečan broj osoba sa invaliditetom u zemljama EU (između 8 – 12% od ukupnog broja stanovnika). Popisna metodologija išla je pristupom prijavljene poteškoće u funkcionisanju usled određenog zdravstvenog problema, pa su podaci pokazali da se ukupno 571.780 građana može smatrati osobama sa invaliditetom, što predstavlja oko 8% ukupne populacije. Međutim, ovome treba dodati da je za 119.482 građana status invaliditeta nepoznat, što predstavlja dodatnih 1,66% ukupne populacije. Od ukupnog broja, više od 58% čine žene, dok je muškaraca malo manje od 42%.
Ove godine više govorimo o ekonomskom osnaživanju osoba sa invaliditetom. cilju podizanja svesti o samom problemu ekonomskog osnaživanja osoba sa invaliditetom, potrebno je raditi na umrežavaju osoba sa invaliditetom sa poslodavcima.
Prati još vesti